Čípek

21. května 2008 v 22:31 |  čípek

Čípek

Protože jsem nevěděla kdy mám ovulaci a četla jsem v jedné knížce o zjištění ovulace podle čípku, tak jsem začala zkoumat. Ze začátku jsem nechápala jaký je rozdíl, ale po pár dnech jsem se začala orientovat.
Zjištění ovulace podle čípku:
Děložní čípek se na přicházející ovulaci připravuje nejen tvorbou hlenu (na ten moc nedejte,já neměla žádné výtoky a přesto jsem ovulaci měla), ale i vlastním tvarem. Čípek v období ovulace změkne, zkrátí se a otevře. Tyhle změny jsou stejně jako u hlenu indukovány zvýšenou hladinou estrogenu.
Já to zjišťovala asi 2 měsíce a hlavně dejte při zjišťování pozor na čisté ruce, znám několik případu, kdy si tam holky zanesly infekci.
Zjišťování pozice čípku:
Získání praxe při určování polohy čípku trvá minimálně dva cykly.
Na začátku cyklu by měl být čípek tvrdý jako špička nosu, uzavřený a dlouhý, zasahující několik centimetrů do pochvy. Asi 4 až 7 dnů před ovulací by měl začít postupně měknout, zkracovat se a otevírat, během ovulace by jeho měkkost měla dosáhnout měkkosti rtu. Po ovulaci by měl náhle ztvrdnout a prodloužit se zpět do pochvy.
Polohu začínáme zjišťovat den po skončení menstruace.
Pokud je to možné, hodnotíme ve stejnou dobu každý den, ale já to nejdříve kontrolovala pokaždé, když jsem šla na wc, ale pak nejlepší pro mě bylo před koupáním s danou nohou na vaně a v mírném podřepu.
- Polohu zjišťujte čistým prstem a pokud možno mějte krátké nehty.
Ženy, které už rodily, budou mít vždy mírně otevřený čípek.
Údaje a obrázky jsou použity z knížky Taking Charge of Your Fertility od autorky Toni Weschler.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama